top of page

ETKİNLİK ÖNERİLERİ-8

Origami Nedir?

Origami, kağıt katlama sanatıdır. Japonca oru (katlama) kami ( kağıt) anlamına gelmektedir. Bu kelimelerin birleşmesiyle katlanmış kağıt anlamına gelen sanat ortaya çıkmaktadır. İsmi Japonya’ dan gelen bu sanatın tarihi Çin’ e dayanmaktadır. Origami kağıt ile yapılan, makas ve yapıştırıcı kullanılmadan tamamlanan bir sanattır. Eğlenceli ve etkili bir sanattır.

Origami Tarihi;

Origami, Japonca bir isimden geldiği için Japon sanatı olarak bilinir fakat origami tarihi Çin’e dayanmaktadır. Bu sanatın Çinliler, tarafından yapıldığı belirtilmektedir. Kağıdı ilk olarak Çinliler icat edip üretmiş. Çinliler kağıdı M.Ö 250’de bulmuştur.

O dönemler, kağıdı genellikle dini törenler de ve hediye paketlemek amaçlı kullanan Çinliler, daha sonra fiyatının düşmesi ile farklı alanlarda da kullanmaya başlamıştır. 1900’lü yıllarda okullarda öğretilmeye başlanmıştır. Kağıt katlama sanatı çocukların matematiksel zekasını ilerlettiği görülmüştür. İnsanlar bu sanat dalı ile yeteneklerini keşfetmiştir.

 

Japonca bir isim almasının sebebi ise, bu ülkeye giden Budist Rahipler tarafından öğretildiği belirtilmektedir. Japonlar, tarafından geliştirilerek ismini almıştır. 2. Dünya Savaşı sonrasında origami daha da gelişerek sanatsal anlamda gelişme kaydetmiştir. Bu sanat dalı, her yaştan insanın ilgisini çekmeyi başarmış ve günümüzde hala ilgilenilmektedir. İyi eğlenceler.

bottom of page